مقالات

سنگ چینی و عجایب آن

سنگ چینی

سنگ چینی یا به اصطلاح کریستال،توده‌ای از سنگ‌های آهکی یا دولومیت که در اثر عوامل داخلی مانند دما و فشار تبلور مجدد یافته‌اند و به همین دلیل سنگ‌های دگرگونی محسوب می‌شوند.

در واقع سنگ کریستال چینی خانواده ای از سنگ های مرمر است که در نقاط مختلف از نظر درجه دگرگونی و ترکیبات شیمیایی خاص با هم تفاوت دارند. سنگ چینی اغلب دارای کریستال های بزرگ است. این بلورهای درشت چینی را از سنگ های کربناته رسوبی متمایز می کند.

گاهی اوقات این تصور اشتباه در مورد سنگ چینی یا سنگ کریستال وجود دارد که این سنگ از چین وارد شده است. این نوع سنگ محصولی از معادن خود ایران است که در دسته بندی هایی مانند سنگ چینی الیگودرز، سنگ کریستال ابری، سنگ سیرجان و … طبقه بندی می شوند.

سنگ چینی

سنگ چینی از دو دهه پیش در ایران استفاده می شود و احتمالاً به دلیل این به آن گفته میشه چینی که بر اثر ضربه در ضخامت های کوچک (حدود دو سانتی متر) صدای چینی کریستال می دهد. سنگ های چینی تنوع رنگی کمی دارند و معمولاً سفید با راه راه هاله یا زرد هستند.

ویژگی های سنگ چینی

سنگ های چینی اغلب دارای کریستال های سفید یا خاکستری روشن تا کرم هستند.

کانی اصلی آنها کلسیت است، اما برخی از آنها حاوی کوارتز نیز هستند که باعث افزایش سختی سنگ می شود.

مقاومت خمشی آن بین شش تا پانزده مگاپاسکال و استحکام کششی آن به طور متوسط ​​چهار مگاپاسکال است، تخلخل این مقیاس بسیار کم و بین 0.3 تا 1.2 درصد است.

کاربرد سنگ چینی

در سال های اخیر از این سنگ ها در فضاهای مختلف پروژه های ساختمانی استفاده می شود اما مدتی است که استفاده از آنها بسیار کاهش یافته است. دلیل آن تنوع زیاد سنگ تراورتن است.

استفاده از سنگ چینی برای نما و نمای بیرونی کاملاً فنی و صحیح است و این سنگ از نظر جذب آب و چسبندگی سوسپانسیون بین گرانیت و تراورتن قرار می گیرد یعنی مانند تراورتن جاذب است و مانند گرانیت نچسب است.

در این میان سنگ سیرجان به دلیل ماندگاری بسیار بالا و طراحی زیبا همچنان پرکاربرد است و طرفداران خود را دارد. این سنگ نیز قیمت نسبتا بالایی دارد.

سنگ کریستال چینی اخیراً به صورت اسلب فرآوری و برش داده شده است که امکان استفاده از آنها را در فضاهای داخلی شیک فراهم کرده است.

همانطور که گفته شد، سنگ های چینی تنوع رنگی کمی دارند و معمولا سفید یا سفید با راه راه هاله یا زرد هستند.

سنگ چینی توسط دستگاه های برش سنگ نرم برش داده می شود و معمولاً نیازی به توری و رزین خاصی ندارد، زیرا دارای تخلخل بسیار کم و رگه های خالی است.

در ایران استفاده از این سنگ از قدیم الایام به خصوص در مناطق گرمسیری به دلیل رنگ روشن آن که نما را از گرما محافظت می کند رایج بوده است.

با توجه به تقاضای کمتر بازار برای این سنگ نسبت به سال های گذشته، میزان استفاده و در نتیجه استخراج این سنگ کاهش یافته است.

در گذشته استفاده از سنگ چینی در ساختمان سازی به ویژه در نما بسیار رایج بود، اما به دلیل ناکارآمدی این سنگ در نما و عدم تنوع رنگی مناسب، جایگزین سنگ تراورتن و سایر کالاهای مشابه شد. بنابراین تولید آن در سال های اخیر کاهش یافته است.

از سال 1386 با توجه به قیمت پایین این سنگ در بازار داخلی، این سنگ مورد توجه انبوه سازان به ویژه متولیان حوزه مسکن مهر قرار گرفت و شهرداری ها نیز از این سنگ برای ایجاد مبلمان شهری و آسفالت معابر استفاده می کنند. با این حال، میزان تولید در سال های اخیر رو به کاهش بوده است.

سنگ چینی در فضای باز

سنگ چینی

اگر دقت کرده باشید سنگ چینی نمای اصلی بسیاری از ساختمان های قدیمی به خصوص در مناطق گرمسیری است.زیرا رنگ روشن آن اجازه نمی دهد نما گرمای زیادی جذب کند و ساختمان از گرمای زیاد محافظت می شود.

انتخاب این سنگ برای فصل زمستان هم از یک طرف به تحریک رنگ سفید یخ کمک کرده و از طرف دیگر مقاومت خوب سنگ امکان استفاده از آن را در چنین فضایی فراهم کرده است.روی سنگ را تیشه های درست میکنند تا مانع از لیز خوردن شود.

دورنیکا به عنوان بزرگترین تولید کننده انواع سنگ چینی در کشور می باشد و می توانید این محصول را از اینجا تهیه فرمایید

سنگ چینی ( کریستال ) ازنا – کد 01

700,000 تومان

سنگ چینی ( کریستال ) ازنا – کد 02

700,000 تومان

سنگ چینی ( کریستال ) الیگودرز

400,000 تومان

سنگ چینی ( کریستال ) لایبید

350,000 تومان

سنگ چینی ( کریستال ) مشهد

250,000 تومان

سنگ چینی ( کریستال ) نیریز

400,000 تومان

سنگ چینی کریستال سیرجان 

450,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *