مقالات

آراگونیت چیست ؟

آراگونیت

در یک محیط رسوبی چشمه‌ای که در آب آن بی‌کربنات حل شده است، در شرایط عادی محیط، تراورتن تشکیل می‌شود و چنان چه شرایط چهارگانه ذیل وجود داشته باشد، آراگونیت تشکیل می‌شود:

  1. پخش شدن محلول حاوی کربنات کلسیم به آهستگی و آرامی صورت گیرد.
  2. آهنگ تبخیر بیشتر از حالت عادی (شرایط تشکیل تراورتن) باشد.
  3. محیط تشکیل آن باید اسیدی‌تر از محیط تشکیل تراورتن باشد (pH زیاد نباشد).
  4. مقدار دی‌اکسیدکربن در محلول بیشتر باشد.

بسته به دوام شرایط مناسب، ضخامت بیشتر یا کمتری از آراگونیت شفاف به وجود خواهد آمد.

یک چشمه یا گروهی از چشمه‌های آهک‌ساز ممکن است در اثنای فعالیت دچار تغییرهایی در حالت‌های چهارگانه یاد شده شود و آراگونیت شفاف به وجود آمده و دارای گسترش و ضخامت متفاوت، بسته به شرایط محیط خواهد بود.

از آنجا که هر چهار شرط یاد شده کمتر با حضور دارند. گستره‌های آراگونیتی نیز کمتر تشکیل می‌شوند.

 سنگ آراگونیت یک نوع سنگ رسوبی است که از دولومیت یا کربنات کلسیم تشکیل شده است. این سنگ به علت رنگ سفیدی که دارد، اغلب در ساختمان‌ها و استفاده‌های دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Aragonite 2

 آراگونیت دارای خواص فیزیکی و شیمیایی مثل سختی بالا و مقاومت در برابر بارش و سایش است. همچنین، این سنگ به خوبی قابل تراش و سابقه مقاومت به طولانی مدت را دارد.

 به دلیل زیبایی و استحکامش، سنگ آراگونیت به طور گسترده در صنعت ساختمان‌ها و دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. از آن برای ساخت کف‌پوش‌ها، پله‌ها، کاورهای دیواری، کف فرش، آشپزخانه و حتی محوطه‌سازی بیرونی استفاده می‌شود.

 سنگ آراگونیت در مناطق مختلف جهان یافت می‌شود، اما معادن مهم آن در ایتالیا، آمریکا، آلمان، برزیل و چین قرار دارند.

 این سنگ همچنین به عنوان سنگ قیمتی شناخته شده و ممکن است در صنعت جواهرسازی و تزئینات مورد استفاده قرار گیرد.

 خصوصیات متافیزیکی سنگ آراگونیت

آراگونیت دارای ویژگی‌ها و خصوصیات متافیزیکی خاص و منحصر به فردی است. اعتقاد بر این است که تسهیل جریان انرژی کوندالینی را تسهیل می‌کند و به شما در ارتباط با راهنمایان معنوی کمک می‌کند. این سنگ خوشبختی فراوانی، شکوفایی و آرامش را به زندگی شما می‌آورد.

اشخاصی که این سنگ گرانبهای را در اختیار دارند، آن را در هنگام احساس افسردگی، ناراحتی یا استرس استفاده می‌کنند. این سنگ می‌تواند به مدیریت تغییرات شدید در خلق و خوی کمک کند و به فرد کمک می‌کند تا آرزوهای واقع‌بینانه خود را به حقیقت بپیونداند.

مجموعه‌داران و علاقمندان به سنگ‌های گرانبهای آراگونیت به دلیل خصوصیات درمانی جسمی آن‌ها تحسین فراوانی دارند. ثابت شده است که این سنگ هورمون‌های آرامش بخش داخل مغز شما را فعال می‌کند. این سنگ به ویژه برای افرادی که با درد و اندوه مواجه هستند، بسیار مفید است و به شما انرژی و حمایت عاطفی لازم را می‌دهد.

Aragonite 3

 خصوصیات جسمی سنگ آراگونیت

آراگونیت (Aragonite) از نظر ترمودینامیکی در دما و فشار ناپایدار است و می‌توان آن را با کلسیت جایگزین کرد. آراگونیت تقریباً خالص است. آراگونیت از سیستم ارتورومبیک متبلور می‌شود و ساختاری مشابه کلسیت دارد. بهتر است بدانید که در آراگونیت‌ها هر یون فلزی با ۹ اکسیژن احاطه شده است؛ ازین جهت شکل شبه هگزاگونه‌ای دارند. در این کانی‌ها محلول جامد وجود دارد.

 گستردگی جغرافیایی سنگ آراگونیت

آراگونیت (Aragonite) اولین بار در سال ۱۷۹۷ در مولینا د آراگون در ۲۵ کیلومتری آراگون در اسپانیا کشف شد و به همین دلیل نام آن آراگونیت انتخاب شد. یک غار آراگونیت نیز در اسلواکی یافت شده است؛ در آمریکا نیز آراگونیت در غارها به شکل چکنده دیده شده است.

عبارت “گل‌های غار” یا آنتودیت نیز از پارک ملی حفره‌های کارلزبد و سایر غارها گرفته شده است. حجم بزرگی از ماسه‌های اولیتیک آراگونیت نیز در بستر دریا در باهاما یافت شده است.

 از تولیدکنندگان بزرگ این کانی می‌توان کشورهای اسپانیا، چک، اسلواکی، ترکیه، آلمان، ایتالیا، فرانسه، مکزیک، نیوزلند، بریتانیا و آمریکا را نام برد.

استفاده و کاربرد سنگ آراگونیت

سنگ آراگونیت  به طور گسترده توسط افراد بومی برای صنایع مختلف از جمله نقاب، پیکر تراشی و اشیاء دیگر به کار گرفته شده است. در قرن پانزدهم، برنادینو دی ساهاگون از “ایزتک چالچیهوتی” یا همان “سنگی نیمه شفاف سفید و سبز” برای حکاکی از آن استفاده نموده است. سنگ آراگونیت، که در دریاها شکل می‌گیرد، کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف دارد.

به عنوان مثال، در صنعت ساختمان، سنگ آراگونیت برای تولید مصالح ساختمانی استفاده می‌شود و زیبایی و جلالی خاصی به آن می بخشد. همچنین، در صنعت سرامیک، مواد شیمیایی و پلیمر نیز از سنگ آراگونیت استفاده می‌شود.

این سنگ قابلیت استفاده در صنعت سیمان را نیز دارد و در تولید سیم جوش به آراگونیت روی می آورند. علاوه بر این، یکی دیگر از کاربردهای مهم آراگونیت در صنعت جواهرسازی است؛ زیرا به دلیل براقیت و شفافیت خاص خود در تولید جواهرات استفاده می‌شود. در ایران، آراگونیت در شهر فریمان واقع در استان خراسان تولید می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *