مقالات

شناسنامه ای در مورد سنگ‌تراورتن و کاربرد آن در زندگی

انواع سنگ تراورتن

سنگ‌تراورتن یکی از پرطرفدارترین و شناخته شده ترین سنگ های دنیاست که پس از استخراج به صورت بلوک سنگ در ایران در اختیار متقاضیان (عمدتا کارخانه های سنگبری) قرار می گیرد.

این سنگ زیبا و پرکاربرد در بستر رودخانه ها و غارها شکل می گیرد و یکی از کاربردهای اصلی آن در صنعت ساختمان می باشد.

کاربرد سنگ تراورتن

مطالعات مختلف کانی شناسی، سنگ شناسی و زمین شناسی نشان داده است که کلسیم، استالاگمیت و استالاکتیت از ترکیبات اصلی و بسیار مهم در این مقیاس هستند.

ترکیبات آهن از مهم ترین ترکیبات در شکل گیری و ایجاد نقوش و امواج ایجاد شده در سنگ های تراورتن هستند.

نمای ساختمان یکی از مهم ترین نکاتی است که در طراحی و ساخت به آن توجه می شود.

ساختمان های مجلل با نمای سنگی چشمگیر از زیباترین نماهای شهر هستند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند.

سنگ‌تراورتن به دلیل تنوع رنگ و مدل انحصاری آن بهترین انتخاب برای این ساختمان ها می باشد.

اما برای اینکه بدانید سنگ‌تراورتن چیست و در مورد این هدیه زیبای طبیعت برای خانه هایمان بیشتر بدانید، با این مقاله همراه باشید.

سنگ‌تراورتن چیست؟

تراورتن یک سنگ تزئینی است که در دسته سنگ آهک متخلخل قرار می گیرد. این سنگ ها در واقع از رسوبات چشمه های آب گرم باقی مانده اند و حفره های روی سنگ ها ناشی از گازهای به دام افتاده در همان چشمه های آب گرم است.

تنوع رنگ و نقش روی سنگ های تراورتن آنها را به انتخابی ایده آل و غنی برای طراحی نمای ساختمان ها، دیوارها و کف استخرها و سنگفرش تبدیل می کند. اگرچه میزان تخلخل و کیفیت سنگ ها بسیار متنوع است، اما این امر دست علاقه مندان را برای انتخاب باز گذاشته است.

بافت و ساختار

تراورتن سنگی نیمه کریستالی و سخت است که بافت متخلخل و رسوبی دارد و بیشتر در اعماق چشمه های آب گرم یافت می شود. این سنگ با تراکم بالا به دلیل شکل کریستالی خود به عنوان سنگ بیرونی ساختمان، سنگ تزئینی و تقویت خاک های کشاورزی کاربرد دارد. بیشترین تنوع این سنگ نیمه شفاف است و گونه های شفاف و براق آن بسیار نادر است. گرد و غبار سنگ های به دست آمده از این سنگ سفید بوده و در دمای 31 درجه سانتیگراد مشتعل می شود. این مقیاس در حلال های آلی و صنعتی مانند هیدروکربن ها، استون، فتالات ها، اتانول و متانول کاملاً محلول بوده و در اسید کلریدریک رقیق محلول است.

بافت و تخلخل در سنگ تراورتن

مزایا و معایب سنگ تراورتن چیست؟

اگرچه این سنگ خارا تا چند سال پیش به عنوان یکی از مجلل ترین و گران قیمت ترین سنگ های تزئینی شناخته می شد، اما اخیراً به دلیل افزایش عرضه در بازار و کاهش قابل توجه قیمت و تنوع زیاد، جایگاه گسترده تری در بین منازل و خانواده ها پیدا کرده است.

به عنوان جایگزین برای کفپوش حیاط، دیوارپوش و کفپوش سالن های تشریفات و استخرها و حتی به عنوان راه پله و … استفاده می شود.

همچنین سنگ‌تراورتن بهترین انتخاب برای محیط های با آب و هوای گرم است و قیمت مناسب آن به دلیل عمر طولانی هر خریداری را به خود جذب می کند.

سنگ‌تراورتن چیست می توان گفت که در واقع سنگی است بین مرمر و آهک که در کنار چشمه های آب گرم به ویژه غارهای آهکی به وفور یافت می شود.

حفره های بزرگ در بافت این سنگ همانطور که گفته شد ناشی از گازهای محبوس شده در آب داغ است و سطح سنگ را صیقلی و لغزنده و انتخاب مناسبی برای کف در مکان هایی با رطوبت بالا می کند.

به همین دلیل از سنگ‌تراورتن در کف استخرها استفاده می شود. در عین حال این منافذ علاوه بر کاربردی بودن، زیبایی مضاعفی به سنگ بخشیده است.

بافت سنگ‌تراورتن به گونه ای است که سطح بیرونی آن با وجود دمای بالای محیط خنک می ماند و از این رو بهترین انتخاب برای کف و دیوار استخرها می باشد.

در عین حال بافت خاص و خشن آن باعث می شود که استفاده از این سنگ ها در نمای ساختمان ها و یا سنگ فرش فضاهای بیرونی قدمت و اصالت خاصی به محیط ببخشد.

مزایا:

زیبایی و تنوع رنگ: سنگ‌تراورتن به دلیل تنوع طیف رنگی و نقوش طبیعی، انتخابی عالی برای طراحی نماهای ساختمان و فضاهای بیرونی است.

مقاومت در برابر شرایط جوی: این سنگ به خوبی مقاومت در برابر تغییرات هوایی، تابش نور خورشید، و باران را داراست.

عمر طولانی: بافت سنگ تراورتن و مقاومت آن در برابر فشار و سایش، باعث افزایش عمر مفید طولانی آن می‌شود.

استفاده در محیط‌های با رطوبت: مناسبی برای محیط‌های با رطوبت بالا مانند استخرها و حمام‌ها به دلیل ساختار خاص و لغزنده‌ی سنگ.

معایب:

هزینه نصب: نصب سنگ تراورتن ممکن است نسبت به مواد دیگر گران‌تر باشد و نیاز به دقت بیشتر در نصب داشته باشد.

نیاز به مراقبت: برخی از انواع سنگ‌تراورتن نیاز به مراقبت و نگهداری منظم دارند تا از کاهش زیبایی و خرابی جلوگیری شود.

حساسیت به برخی مواد شیمیایی: تراورتن ممکن است در مقابل برخی از مواد شیمیایی حساس باشد، بنابراین برای تمیزی باید از مواد مناسب استفاده کرد.

تراورتن آبگرم

400,000 تومان

سنگ تراورتن آتشکوه

1,300,000 تومان

سنگ تراورتن ابرکوه یزد

250,000 تومان

سنگ تراورتن ابرکوه یزد – بی موج کد 01

سنگ تراورتن ابرکوه یزد – بی موج کد 02

350,000 تومان

سنگ تراورتن ابیانه

900,000 تومان

سنگ تراورتن تیشه ای

230,000 تومان

سنگ تراورتن حاجی آباد

750,000 تومان

سنگ تراورتن حاجی آباد – بی موج کد 01

750,000 تومان

سنگ تراورتن حاجی آباد بژ

750,000 تومان

سنگ تراورتن دره بخاری

850,000 تومان

سنگ تراورتن دره بخاری

850,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *