مقالات

10 ویژگی های تراورتن و کاربردهای رایج

ویژگی های تراورتن

ویژگی های تراورتن و کاربردهای متداول  آن در این مقاله مورد توجه قرار گرفته است. تراورتن یک سنگ معدنی متشکل از یک کربنات کلسیم عظیم معمولاً به صورت لایه ای  است و لایه های آن معمولا از آراگونیت یا کلسیت است که در اثر رسوب از آب چشمه ها یا به ویژه از چشمه های آب گرم تشکیل می شود.

تراورتن نوعی سنگ آهک است که توسط چشمه های معدنی به ویژه چشمه های آب گرم ته نشین می شود. تراورتن اغلب ظاهری فیبری یا متحدالمرکز دارد و در انواع سفید، خرمایی، کرم رنگ و حتی زنگ زده وجود دارد.

تراورتن یک سنگ رسوبی زمینی است که از رسوب مواد معدنی کربناته از محلول در آب های زیرزمینی و سطحی یا چشمه های آب گرم گرمایی زمینی تشکیل می شود. رسوبات مشابه اما نرمتر و بسیار متخلخل تشکیل شده از آب با دمای محیط شناخته می شوند.

تراورتن چیست؟

تراورتن یک سنگ طبیعی دیگر مانند مرمر، گرانیت، اونیکس، سنگ آهک، تخته سنگ و غیره است. تراورتن در چشمه های آب گرم و/یا غارهای آهکی تشکیل می شود. تراورتن همان سنگ مرمر یا آهک نیست که در دسته سنگ های دگرگونی قرار می گیرد.

ویژگی های تراورتن

اصلی ترین ویژگی های سنگ تراورتن سوراخ های درون سنگ است  که به آن تخلخل می گویند که در اثر فرار دی اکسید کربن ایجاد می شود. بیشتر معادن سنگ تراورتن بزرگ هستند و شبیه گودال های بزرگ باز هستند. سنگ‌های تراورتن در معادن حفر می‌شوند و به بلوک‌های تراورتن تبدیل می‌شوند  که به این بلوک ها کوپ می گویند و سپس برای برش به کارخانه‌ها منتقل می‌شوند. پس از برش بلوک ها به صورت اسلب، کاشی، سنگفرش، موزاییک و غیره، روکش مناسب تراورتن اعمال می شود.

کاربردهای رایج تراورتن

از ویژگی های تراورتن این که قرن هاست که برای ساختن شگفتی های معماری نفیس که تا به امروز پابرجا هستند، استفاده می شود و دوام ثابت و زیبایی ماندگاری دارند و  این سختی و محکمی باعث شده هرکسی بنایی زیبا و پردوام برای سالیان سال بخواهد از این سنگ و با ویژگی های منحصر به فردش استفاده کند.

این سنگ طبیعی به قدری همه کاره است که می‌توان از آن در مکان‌های مختلفی در داخل و خارج استفاده کرد. در اینجا برخی از کاربردهای رایج سنگ تراورتن که ساکنان و سازندگان در پروژه های امروزی از آنها استفاده می کنند، آورده شده است.

ویژگی های تراورتن

درایوهای تراورتن

هیچ چیز هیجان انگیزی در مورد راهروهای بتنی وجود ندارد، اما سنگ فرش تراورتن می تواند عامل شگفت انگیزی را به ملک شما اضافه کند. به خانه شما جذابیت فوق العاده ای می بخشد و به اندازه کافی بادوام است تا در برابر سایش و پارگی زیاد و همچنین چرخه های گرما/ذوب مقاومت کند.

راهروهای تراورتن

پیاده روی منتهی به درب ورودی شما یا یک مسیر پر پیچ و خم که مهمانان را از طریق باغ شما نشان می دهد می تواند با استفاده از این سنگ فرش های طبیعی بسیار جذاب تر شود. بهترین بخش این است که نصب آنها به راحتی در حالت مرطوب یا خشک انجام می شود. ویژگی های تراورتن بسیار منحصر به فرد هستند و می توانند سلیقه هر فردی را برانگیزد.

کف و دیوار تراورتن کاشی های تراورتن

برای کف و دیوار انتخابی عالی هستند. آشپزخانه‌ها، راهروها، سرسراها و حمام‌ها همگی می‌توانند از کف پوش های تراورتن بهره ببرند که می‌توانند با انواع سبک‌های دکور مطابقت داشته باشند و در صورت آب‌بندی مناسب در برابر ترافیک مکرر پا و آشفتگی‌های آشپزخانه مقاومت کنند.

دیوارهای کاشی تراورتن یک انتخاب محبوب برای لابی هتل ها یا مراکز همایش چشمگیر است.

پیشنهاد می کنیم که ویژگی های تراورتن را برای خود لیست کنید و بعد به عنوان یک انتخاب هدفمند عمل کنید

حیاط های تراورتن

چه پاسیو در پشت بام خانه خود داشته باشید یا یک حیاط در جلو و یا پشت ساختمان ، سنگ فرش تراورتن انتخابی چشمگیر است که چشم  مهمانان شما را خیره می کند. ویژگی های تراورتن بسیار متنوع است  و می توانید با انتخاب مناسب تراورتن در سرتاسر ساختمان با انواع بیرونی مطابقت داشته باشد، و الگوهای زیادی وجود دارد که می توانید در مورد چیدمان انتخاب کنید.

پله های تراورتن

یکی دیگر از ویژگی های تراورتن این است ک بعد از انتخاب تراورت در داخل یا خارج، کاشی های تراورتن و سنگفرش ها می توانند راه پله های خیره کننده ای را ایجاد کنند. چه برای درب ورودی خود به یک پایه زیبا نیاز داشته باشید یا به یک یا دو پله منتهی به یک اتاق مرتفع در خانه خود، سنگ تراورتن انتخابی شیک است.

حمام و سرویش بهداشتی تراورتن

کاشی های تراورتن مهر و موم شده برای استفاده در حمام عالی هستند، زیرا زیبایی طبیعی و زیبایی را بدون نشان دادن لکه های آب یا بقایای صابون به راحتی ارائه می دهند، به این معنی که حتی اگر نتوانید هر روز دوش خود را تمیز کنید عالی به نظر می رسد.

شومینه های تراورتن

برای یک شومینه چشمگیر که به نقطه کانونی یک اتاق نشیمن تبدیل می شود، می توان از کاشی تراورتن برای احاطه کردن شومینه و ایجاد یک طاقچه پیچیده استفاده کرد. این بسیار بیشتر از آجر یا سایر انواع سنگ، شروع کننده مکالمه است.

در این مقاله از برخی از کاربردهای تراورتن صحبت کردیم ، ویژگی های تراورتن این سنگ را آماده استفاده در محیط های متفاوت کرده است که برای انتخاب یک سنگ طبیعی مقاوم و زیبا و پایدار یکی از بهترین گزینه ها است

صنایع سنگ درنیکا افتخار دارد تا با ارائه انواع تراورتن با تضمین کیفیت و مناسب ترین قیمت به همه عزیزان و علاقمندان در سراسر کشور افتخار خدمت دارد

منبع وبسایت : متداول ترین روش استفاده از تراورتن 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *