مقالات

6 تا عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا

عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا

یکی از عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا مربوط به آثار معروف مارکوس فراشانسکو (Marcos Farrajota) برای دو هنرپیشه و نوازنده فرانسوی، یعنی راچل والش (Rachel Walach) و ایور دلون (Yves Delorme) باشد. این آثار به نام “استراحت در صمت” (Repos en Paix) شناخته می‌شوند و در قبرستان Père Lachaise در پاریس، فرانسه، قرار دارند.

عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا Repos en Paix

این سنگ قبرها دارای طراحیی است که به شکل انسانی خوابیده است و سر خود را با دست گرفته‌اند. آثار به شکل واقعیت‌نمایی و با جزئیات دقیق از بدن هنرپیشه و نوازنده ساخته شده‌اند و قابلیت تشخیص و شناخت آنها را دارند.

استفاده از این تصویری که هنرپیشه در خواب است و سر خود را می‌گیرد، به عنوان نمادی از استراحت و آرامش پس از زندگی است. این آثار همچنین نمایانگر احترام و قدردانی به هنرپیشه و نوازنده فرانسوی مذکور می‌باشند.

“استراحت در صمت” آثاری زیبا و عجیب است که در محلی تاریخی و مشهور همچون قبرستان Père Lachaise قرار گرفته‌اند و توجه زیادی را به خود جلب کرده‌اند. این سنگ قبرها نمونه‌هایی از هنر مجسمه‌سازی برجسته و معماری می‌باشند که برای بسیاری از بازدیدکنندگان و علاقمندان به هنر جذابیت دارند.

سنگ قبر زن و شوهر دست به دست

عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا

یکی دیگر از عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا،  سنگ قبر مربوط به زوجی به نام‌های هلوی و لالوایل () در قبرستان La Chartreuse در شهر کهنه Le Reposoir در فرانسه باشد. این سنگ قبر به نام “زن و شوهر دست به دست” (The Hand-in-Hand Grave) شناخته می‌شود.

این سنگ قبر بسیار عجیب و جالب است زیرا دو نفر دست در دست هم دارند. مرد و زن در قسمت‌های مختلفی از قبرستان به خاک سپرده شده‌اند. مرد مذهب پروتستان بوده و در قسمت پروتستان قبرستان دفن شده است، در حالی که زن کاتولیک بوده و در قسمت کاتولیک قبرستان خاکسپاری شده است. اما آنها دوست داشتند قبرهایشان نزدیک هم باشد و در نتیجه این طرح عجیب را برای قبرشان انتخاب کرده‌اند.

این سنگ قبر نمونه‌ای از عشق و اتحاد بین دو نفر از دو مذهب متفاوت است. طرح دسته به دسته نشان می‌دهد که این دو نفر با وجود اختلافات مذهبی، همچنان در مرگ و برای همیشه نزدیک یکدیگر هستند. این سنگ قبر به عنوان نمادی از اتحاد و عشق بین مذاهب مختلف و همچنین ارزش قائل شدن به احترام و محبت در میان مردم شناخته می‌شود.

قبر “زن و شوهر دسته به دسته” یکی از عجیب‌ترین سنگ قبرهای دنیا است که بازدیدکنندگان را با طراحی خارق‌العاده‌اش شگفت‌زده می‌کند و نمونه‌ای بارز از هنر و خلاقیت در مجسمه‌سازی قبر می‌باشد.

سنگ قبر جدال ابدی ، عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا

سنگ قبر جدال ایدی - عجیب ترین سنگ قبر دنیا

یکی دیگر از عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا، این سنگ قبر با نام “جدال ابدی یک زن و شوهر”، یکی از مشهورترین و عجیب‌ترین سنگ قبرهای دنیاست که در استان ویکتوریا، استرالیا قرار دارد. این سنگ قبر دو شخص را به نمایش می‌گذارد؛ یک زن و شوهر که در جدال همیشگی بودند و حتی پس از مرگ نیز دو روی یک سکه نبودند.

مرد در این سنگ قبر روی صندلی نشسته است و با چشمان پوشیده، به سمت جسد زن که به سمت مخالف اش قرار گرفته، برگردانده است. این تناقض در جایی که برای خلود یاد و پاسداشت فردی ساخته شده، نشانه‌ای از تنش‌های موجود در زندگی این زوج است و یا حتی ممکن است نشانه‌ای از تعصبات و برابری جنسیتی در آن زمان باشد.

به نظر می‌رسد که زندگی این زوج پر از جدال و نزاع بوده است و در طول زمان، هیچ توافقی بین آن‌ها بر سر مسائل مختلف به دست نیامده است. همچنین، نکته قابل توجهی درباره این سنگ قبر این است که زن و شوهر خودشان خواسته‌اند تا قبرشان به این صورت ساخته شود که این نشان می‌دهد که آن‌ها حتی بعد از مرگ هم، با هم در جنگ هستند و هیچ چیز تغییر نکرده است

سنگ قبر ژرژ رودنباخ در پاریس

عجیب ترین سنگ قبر دنیا

یکی دیگر از عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا، سنگ قبر ژرژ رودنباخ در پاریس قرار دارد و یک مجسمه زیبا از یک مرد با یک گل در دستش را به تصویر می‌کشد. این شخصیت، یکی از شخصیت‌های داستان‌های رودنباخ است که با نام “Gilles” شناخته می‌شود.

از آنجایی که رودنباخ در طول زندگی خود نتوانست به آنچه که می‌خواست برسد و مادیات زندگی او به دلیل عدم موفقیت در فروش آثارش همیشه در حال نابودی بود، وی در وصیت خود مجسمه یکی از شخصیت‌های خود را برای سنگ قبر خود انتخاب کرد. در داستان رودنباخ، Gilles یکی از اعضای یک تئاتر خیابانی است که همیشه با یک گل سفید در دستش دیده می‌شود. به نظر می‌رسد که این مجسمه، نمادی از موسیقی و شعر رودنباخ است که برای همیشه در ذهن مردم نگه داشته شده است.

از لحاظ طراحی، سنگ قبر ژرژ رودنباخ بسیار ساده است و تنها شامل یک سنگ مستطیلی با یک مجسمه از مرد با یک گل در دستش است. این سنگ قبر به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری پاریس شناخته شده است و برای دوستداران ادبیات و هنر بسیار مورد توجه قرار دارد

سنگ قبر جان ملبورن دیویس و همسرش سارا

عحیب ترین سنگ قبر دنیا - Tombstone of John Melbourne Davies and his wife Sarah

یکی دیگر از عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا، سنگ قبر مربوط به جان ملبورن دیویس و همسرش سارا در شهر هیاتاوا، ایالت اوکلاهما در آمریکا قرار دارد. این سنگ قبر با شکوه و صخره‌ای طبیعی بزرگ ساخته شده است که بسیار بزرگتر از سایر سنگ قبرهاست و هفت مجسمه از خود جان و سارا را نیز درون آن قرار داده‌اند.

در حالت عادی، سنگ قبرها حاوی یک یا دو مجسمه از متوفی یا نمادی از روح و خدایان مرتبط با فرهنگ و مذهب قرار دارند، اما در این مورد، جان و سارا تصمیم گرفتند که به جای یک یا دو مجسمه، هفت مجسمه از خودشان را برای قرار دادن در سنگ قبر استفاده کنند. این مجسمه ها شامل تصاویری از خودشان در لباس های شیک و براق و در حال عشقبازی، آرامش و خوشبختی بودند.

ساخت این سنگ قبر با شکوه هفت سال طول کشید و هزینه زیادی را به دنبال داشت. جان و سارا، نیمی از ثروتشان را برای ساخت این سنگ قبر با شکوه صرف کردند، در حالی که خانواده آن‌ها با هزینه‌های زیادی برای ساخت چنین سنگ قبری مخالفت کرده بودند. اما با این حال، این سنگ قبر شاهکاری از هنر و معماری محسوب می‌شود که برای دوستداران هنر و تاریخ با ارزش است و به عنوان یک جاذبه گردشگری در هیاتاوا شناخته شده است.

قبرستان رنگی

عجیب ترین سنگ قبر دنیا

یکی دیگر از عجیب‌ترین سنگ قبر دنیا در قبرستان رنگی یا “El Dia de los Muertos” که به معنای “روز مردگان” است، جشنواره‌ای است که در مکزیک و برخی مناطق دیگر اروپای لاتین هر ساله در تاریخ ۱۰ تا ۲ نوامبر (معمولاً در تاریخ ۱ و ۲ نوامبر) برگزار می‌شود. در این جشنواره، مردم به خاطر یادآوری و بازجویی روحانیت خانواده و دوستانی که فوت کرده‌اند، قربانیانشان را یاد می‌کنند.

در این جشنواره، مردم مکزیکی به قبرستان‌های محلی می‌روند و برای خاطره فوت شده‌های خود آماده‌سازی محصولات غذایی را آغاز می‌کنند. این محصولات شامل نوشیدنی‌هایی مثل آب، شیر و الکل، میوه‌های تازه، شیرینی‌ها و شیرینی‌هایی با جزئیات شناور، که با توجه به طرح‌هایی که بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد، به نام “پان دو مورتو” یا “نان مرده” هم شناخته می‌شوند.

علاوه بر این، بسیاری از مردم در این جشنواره لباس‌های رنگارنگ و نقش‌آمیز می‌پوشند و صورت خود را با نقاشی‌های ترسناک تزیین می‌کنند. هدف از این عمل، نشان دادن این است که مرگ یک پایان نیست، بلکه فرصت دیدار با خانواده و دوستان فوت کرده را فراهم می‌کند.

این جشنواره یکی از مهمترین جشنواره‌های فرهنگی مکزیک است و برای گردشگران و علاقه‌مندان به فرهنگ و سنت‌های مکزیکی بسیار جذاب است

ویژگی‌هایی که ممکن است باعث شود یک سنگ قبر عجیب به نظر برسد، شامل:

  1. طراحی و شکل منحصر به فرد: سنگ قبری که دارای طرح و شکل جالب و خلاقانه‌ای باشد، ممکن است به عنوان یک سنگ قبر عجیب تلقی شود.
  2. ابعاد غیرمعمول: یک سنگ قبر با ابعاد غیرمعمول و بزرگتر از حد معمول نیز ممکن است به عنوان یک سنگ قبر عجیب تلقی شود.
  3. متن‌های عجیب و غریب: متن‌های عجیب و غریب، به خصوص اگر در زبانی غیرمعمول باشند، ممکن است باعث شود که سنگ قبر به عنوان عجیب و غیرمعمول تلقی شود.
  4. مصرف رنگ‌های غیرمعمول: مصرف رنگ‌های غیرمعمول برای طراحی و نوشتن متن بر روی سنگ قبر نیز می‌تواند به عنوان یکی از ویژگی‌هایی که باعث شود سنگ قبر به عنوان عجیب تلقی شود، محسوب شود.
  5. تاریخچه و سن قدیمی: در برخی موارد، سنگ قبری با تاریخچه یا سن قدیمی، مثلاً چند صد سال یا بیشتر، نیز ممکن است به عنوان یک سنگ قبر عجیب تلقی شود.
  6. جنس سنگ : معمولا سنگ ها از جنس گرانیت ، تراورتن یا سایر سنگ‌های طبیعی با طرح و رنگ فوق العاده خاص باید باشد

به طور کلی، هر سنگ قبری که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و غیرمعمول، برای دیدارکنندگان جالب و بی‌نظیر به نظر برسد، می‌تواند به عنوان یک سنگ قبر عجیب تلقی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *